۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير - اِلأَحَّد ٩ ذو القعده ١٤٣٩
لینک کانال ما در پیام رسان سروش

کوردانه
تنوع بی نظیر غذاهای سنتی کرمانشاه از دنده کباب تا آش عباسعلی+ عکس
تنوع بی نظیر غذاهای سنتی کرمانشاه مسافران را مقابل یک دنیای رنگین قرار می‌دهد و برندهای آن از انواع کباب گرفته تا آش‌های لذیذ مناسب هر ذائقه ای است.
۱۳۹۷/۱/۱۶ :تاريخ

اسم های زیبای دخترانه کُردی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ فهرست کاملی از نام و اسم دختر کردی به ترتیب حروف الفبا همراه با معنی اسم؛ از جمله اسامی دخترانه با ریشه کردی می‌توان به آرینا، آسو، توار، روژان، ژیکان، کژال، وندا، هینا و ... اشاره کرد.
۱۳۹۷/۱/۱۶ :تاريخ

تقدیر دانشگاه کنسرواتوار چایکوفسکی روسیه از خواننده کُرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پیام عزیزی خواننده موسیقی عرفانی توسط دانشگاه کنسرواتوار چایکوفسکی به‌عنوان نخستین هنرمند در دنیا؛ با اهدای لوح تقدیر به صورت ویژه مورد تقدیر قرار گرفت.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ :تاريخ

غذاهای مشهور و خوشمزه کردستان + تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ استان کردستان در مجموع یکی از تاریخی ترین و در عین حال متمدن ترین استان های سرزمین پهناور ایران است. ،
۱۳۹۶/۱۲/۱۵ :تاريخ

چرا قیاس ادبیات کُردی با ادبیات فارسی و عربی اشتباه است؟
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عطا نهایی نویسنده شناخته شده کردستانی، مقایسه ادبیات کردی با سایر گونه های ادبیات فارسی، عربی و ترکی را کاری اشتباه عنوان کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۵ :تاريخ

بانوی کُردستانی قرآن کریم را به صورت نظم کُردی در آورد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ آمنه خانی بانوی کُردستانی به عنوان اولین زن در کشور توانست با استفاده از نبوغ و استعداد شعری خود، آیات قرآن کریم را به صورت نظم کُردی در آورد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۴ :تاريخ

نگاهی به چندین آیین شاد و باستانی کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ کردستان سرزمین فرهنگ و تاریخ ایران، دارای فرهنگ ها و آیین های مختلفی است که آمیختگی این مناسبت ها به شادی باعث شده از کُردستانی ها در زاگرس غربی به عنوان مردمانی با شور و نشاط یاد شود.
۱۳۹۶/۱۲/۱۳ :تاريخ

روستای زیبای ژیوار، هزار ماسوله ی کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ آشنایی با روستای ژیوار. کردستان دارای طبیعتی دل فریب و زیباست. رودخانه های بزرگی از کوه های آن سرچشه می گیرند. روستای ژیوار در ناحیه ی هورامان کردستان، شهر سروآباد در جنوب کوه های کوسالان و در کنار رودخانه ی سیروان، قرار دارد. ژیوار درزبان کردی به معنی زندگی است. این روستا مانند اسمش زیبا و زنده است مردم آن را هزار ماسوله نیز می نامند. برای سفر به این روستای زیبا با الی گشت همراه باشید.
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ :تاريخ

جزئیات برگزاری جشنی متفاوت در دانشگاه کردستان به بهانه نگارش اولین نمایشنامه کردی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ تالار مولوی دانشگاه کردستان شامگاه دو شنبه 7 اسفند ماه میزبان یک جشن متفاوت بود، جشن صدمین سالگرد نگارش اولین نمایشنامه کردی. حضور پور شور دانشجویان که به نوعی خود بانی برگزاری این جشن بود نشان دهنده توجه نسل جدید به زبان و ادبیات کردی است.
۱۳۹۶/۱۲/۸ :تاريخ

مهاجرت و زندگی پرافتخار مشهورترین نویسنده کُردزبان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ در گفت‌وگویی که به تازگی با بختیار علی، نویسنده و شاعر کردزبان صورت گرفته، او از دلایل مهاجرت خود، ادبیات دوری از وطن و اوضاع کردستان سخن به میان آورده است.
۱۳۹۶/۱۲/۶ :تاريخ

کاپیتان کُرد اوسترسوند؛ از ایران به سوئد و عراق!
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، نوری یکی از استعدادهای کشف نشده فوتبال ایران است. بازیکنی که مثل سامان قدوس می‌توانست پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کند و یکی از مسافران روسیه باشد.
۱۳۹۶/۱۲/۵ :تاريخ

ملیجک که بود و چگونه از کردستان به دیار سلطان راه یافت/ عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ میلجک در زبان کُردی به معنی گنجشک است و در لهجه اردلانی که خاص سنندج و اطراف است این نام ملیجک رواج دارد اما چگونه به دربار ایران رسید.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ :تاريخ

آشنایی با نازک کار 75 ساله ی بانه ایی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ مصطفی فتحی از استادان مشهور و قدیمی نازک کاری در بانه است که ۵۰ سال از عمر خود را صرف هنر نازک کاری کرده و بدلیل علاقه ای که به این هنر سنتی دارد هنوز در مغازه کوچک خود، وسایل ساده، کوچک و تزئینی می سازد و به دوستان هدیه می دهد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ :تاريخ

غار کرفتو اولین نمونه آپارتمان نشینی در جهان/ غاری برای الهه یونان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، غار کرفتو یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی کردستان است که ایرانیان باستان بدون داشتن ابزار برقی و تنها با وسایل دستی آن را ایجاد کردند و مجموعه ای از زیبایی های طبیعی و تلاش انسان های پیشین برای غلبه بر طبیعت و زندگی بهتر را نشان می دهد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ :تاريخ

«عثمان هوارمی» جاودانه ای از جنس مردم
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ مردم کردستان و بخش بزرگی از مردم هنر دوست ایران و جهان یک نام را خوب می شناسند. «عثمان هورامی» هنرمند خوشنام و مردمی دیار هورامان. استقبال از مراسم بزرگداشت او در سنندج نشان داد مردم دوستش دارند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ :تاريخ

سنت شکنی هنرمند بوکانی در نرمه نای نوازی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ منصور بهرام بگی 29 سال سن دارد. پوشش، لحن سخن و بازی کردنش با تسبیح شبیه هنرمندان پیشکسوت فولکلور منطقه موکریان (جنوب آذربایجان غربی) است. هنرش را در نرمه نای نوازی از راه تجربه و همراهی پیشکسوتان به بلوغ رساند. سالهاست تلاش می کند، سنت شکنی کند تا دیگر هنر نرمه نای نوازی سینه به سینه منتقل نشود و این هنر تئوریزه شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ :تاريخ

به بهانه ترجمه شرفنامه؛
شرف خان پدر تاریخ کُرد است
پایگاه خبری-تحلیلی زریان – در نشستی در سقز کتاب شرفنامه با ترجمه ی صلاح آشتی رونمایی شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۰ :تاريخ

دریچه های زندگی قطب الدین صادقی بزرگ مرد تئاتر ایران و کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، دیدار با دکتر قطب‌‌الدین صادقی که 50 سال است می‌نویسد و تئاتر کار می‌کند
۱۳۹۶/۱۱/۱۹ :تاريخ

فلسفه هه لپه رکی کوردی به روایت شرق شناس مشهور روسی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ ایگور میخائیلوویچ دیاکونوف در کتاب مشهور خود تاریخ ماد که به زبان فارسی ترجمه شده به بررسی فلسفه رقص کوردی پرداخته است.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ :تاريخ

پدیده کوهنوردی کردستان؛ جوانترین دختر غارنورد ایران + تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، اسرا مفاخری جوانترین دختر غار نورد ایران است که نام او به‌عنوان پدیده کوهنوردی کردستان نیز مطرح است.از 9 سالگی وقتی وارد غار شد نتوانست از زیبایی‌های آن دل بکند و روزهای زیادی را در بسیاری از غارهای ایران سپری کرده و 30 ساعت زندگی در عمیق‌ترین غار ایران خاطرات زیبایی را برای او رقم زده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱۷ :تاريخ


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال