۱۳۹۴ جمعه ۷ فروردين - اِجُّمعَة ٦ جمادي الثانيه ١٤٣٦
کوردانه
یادی از «سواره ایلخانی زاده» پدر شعر نو کُردی
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ این مطلب در سالگرد فوت «سواره ایلخانی زاده» توسط "کریم حکمتی"شاعر جوان بوکانی نوشته شده و در جلسه روز چهارشنبه (24تیرماه) انجمن ادبی بوکان خوانده شد.
۱۳۹۳/۱۰/۲۶ :تاريخ

پدر شعر نو کُردی در بوکان همچنان مظلوم است
آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ به روایت تقویم رسمی ایران، 25دیماه 1354 نابغه شعر کُردی که در دامن شهر فرهیختگان یعنی بوکان پرورش یافت در حالی که عنوان پدر شعر نو کردی در ایران را به خود اختصاص داده بود درجریان یک حادثه در تهران فوت کرد و اکنون با گذشته نزدیک به 39سال از آن حادثه تنها تقویم رسمی کشور است که کاک «سواره ایلخانی زاده» را به یاد دارد.
۱۳۹۳/۱۰/۲۵ :تاريخ

در نشست «به صرف شعر» :
شعرخوانی شاعران کُرد در وزارت امورخارجه
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ سومین نشست شعرخوانی «به صرف شعر» با عنوان «شعر و مفاهیم آن، زبان صلح، اعتدال و همبستگی در کردستان»، به همت کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه در محل این کتابخانه با شعر خوانی شاعرانی از مهاباد و کرمانشاه برگزار شد.
۱۳۹۳/۱۰/۲۵ :تاريخ

در سالروز درگذشت محمد قاضی:
انتشار دوعکس کمتردیده شده از مترجم نامدار "محمد قاضی"
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ یک نوجوان علاقمند به "محمد قاضی" مترجم نامدار کُرد دو تصویر کمتر دیده شده از وی را در اختیار زریان قرار داد.
۱۳۹۳/۱۰/۲۴ :تاريخ

آلبوم جدید«ناصر رزازی» وارد بازار شد
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ آلبوم موسیقی کُردی با نام " چیاوان " با صدای خواننده کُرد "ناصر رزازی" با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 8247 – 93 / شماره کتابخانه ملی : 15548 وارد بازار شد.
۱۳۹۳/۱۰/۲۳ :تاريخ

یکی از بزرگان موسیقی فولکلوریک کُردی در گذشت
آژانس خبری –تحلیلی زریان؛ "حسن سیساوایی" هنرمند شناخته شده کُرد و از بزرگان موسیقی فولکلوریک کُردی روز شنبه (20دیماه) در بیمارستان شقلاوه در اقلیم کُردستان عراق درگشت.
۱۳۹۳/۱۰/۲۱ :تاريخ

کلاش کرمانشاه صاحب استاندارد کشوری شد
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ کلاش کرمانشاه به عنوان صنایع دستی استان کرمانشاه صاحب استاندارد کشوری شد.
۱۳۹۳/۱۰/۲۱ :تاريخ

کامکارها لباس و ساز خود را اهداء کردند
آژانس خبری-تحلیلی زریان-بیژن کامکار و قشنگ کامکار در آستانه برگزاری جشنواره فیلم «خورشید» لباس و ساز خود را به گنجینه آثار اهدایی هنرمندان هدیه دادند.
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ :تاريخ

رونمایی از آلبوم «یقین گمشده»/ کامکار: روح کردستان و اورامان در این اثر پیداست
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ هوشنگ کامکار در مراسم رونمایی از آخرین آلبوم برادرش اردشیر کامکار گفت: روح اورامان در این اثر پیداست.
۱۳۹۳/۱۰/۱۱ :تاريخ

«موساسیر یا شهر آفتاب» گمشده در میان جنگل های سردشت
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ سال ها باستان شناسان شهیر دنیا به دنبال یافتن منطقه ی گمشده ی به نام موساسیر یا شهر آفتاب بودند.
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ :تاريخ

دومین جایزه کتاب سال کردستان برگزار می شود
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛معاون فرهنگی - هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با قدردانی از نویسندگان و ناشران کردستانی گفت:دومین جایزه کتاب سال کردستان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.
۱۳۹۳/۱۰/۹ :تاريخ

زندگی کودکان آواره «شنگال و کوبانی» از نگاه دوربین عکاس بانه ای+تصویر
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ نمایشگاه «بچه های اعماق» روایتی است زیبا اما دلخراش و تامل بر انگیز از زندگی کودکان آواره کوبانی و شنگال که مدتی است قربانی حملات وحشیانه گروه تروریستی داعش در کردستان عراق و سوریه شده اند.
۱۳۹۳/۱۰/۸ :تاريخ

6 کتاب به زبان هورامی در آینده ای نزدیک رونمایی می شود
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ بزودی با حضور نویسندگان و شاعران و انجمن های ادبی شهرستانهای مریوان، سروآباد، پاوه، سنندج و نودشه شش کتب به زبانهای هورامی و فارسی رونمایی خواهند شد.
۱۳۹۳/۱۰/۶ :تاريخ

فیلم سینمایی "مستوره اردلان" ساخته می شود
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛استاندار کردستان در دیدار با 2 فیلمساز کردستانی که طرح فیلم سینمایی "مستوره اردلان" و مستند "عباس کمندی" را در دست دارند، گفت: مستوره اردلان شخصیتی اسطوره‌ای و تاریخی است و فیلم سینمایی در مورد ایشان باید کاری فاخر باشد.
۱۳۹۳/۱۰/۴ :تاريخ

علاءالدین سجادی؛ یک عمر تلاش برای زنده کردن تاریخ و ادبیات کُرد
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ علاءالدین فرزند نجم الدین فرزند حسام الدین و از خاندان سجادی، در سال 1907 در محله قطارچیان شهر سنندج دیده به جهان گشود، برای یافتن جوابی برای این سئوال که او کیست؟ بیش از چهل سال از عمر خود را صرف زنده کردن بخش های نهفته ی ادبیات کردی کرد و در این مدت آثار زیادی را بر جای می گذارد.
۱۳۹۳/۹/۲۷ :تاريخ

کتاب "جنگ جهانی اول و دوم در موکریان'" پس از 22 سال پیدا شد
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ نویسنده و مترجم سقزی از پیدا شدن کتابی تحت عنوان "جنگ جهانی اول و دوم در موکریان" که 22 سال پیش وی آن را به نگارش درآورده است، خبر داد.
۱۳۹۳/۹/۱۷ :تاريخ

نامه هفتاد سال پیش ماموستا هه‌ژار در خصوص زبان مادری
آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ ماموستا عبدالرحمن شرفکندی (هه‌ژار) در هفتاد سال پیش نامه ای راجع به زبان مادری تحت عنوان جلوگیری از مواهب الهی برای هفته نامه کوهستان نوشته است.
۱۳۹۳/۹/۱۴ :تاريخ

حقوقدان بوکانی کتاب «رساله جرائم و مجازات ها» را به کُردی ترجمه کرد
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ دکتر شورش توحیدی مترجم کتاب رساله جرائم و مجازات ها «نامیلکه‌ی تاوان و سزا» گفت: بیش از 80 درصد از مردم با حقوق شهروندی آشنایی ندارند در حالی که آشنایی مردم با مسائل حقوقی و حقوق شهروندی از اصول ترویج دادپروری بوده و زمینه کاهش آسیب ها را فراهم می کند.
۱۳۹۳/۹/۱۱ :تاريخ

فه رهه نگی زاره کی موکریان؛ 20 سال تلاش برای روایت سرنوشت یک فرهنگ
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ مجموعه کتابهای "فه رهه نگی زاره کی موکریان" (فرهنگ شفاهی موکریان)کتاب‌هایی روشمند و ارزشمند است که سرنوشت کلمه، جمله، شبه‌جمله، نوع جمله سازی و آداب و رسوم و ... انسان کُرد را در منطقه موکریان روایت می کند.
۱۳۹۳/۹/۱۰ :تاريخ

تنها ماموستا هژار برای حُزنی موکریانی گریه کرد
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ "حسین حُزنی موکریانی" از روزنامه نگاران و تاریخ نویسان شاخص و پرکار کُرد است که جفا در حقش بخشی از سرنوشتش بوده است، چه آن هنگام که در حیات بود و چه الان که سالهاست از مرگش می گذرد و هنگامی که در بغداد فوت کرد تنها هژار در غم از دست دادن این بزرگمرد ادبیات کردی، گریه کرد.
۱۳۹۳/۹/۷ :تاريخصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   سیاست   |   مشروح اخبار   |   جامعه   |   فرهنگ و هنر   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   ورزش   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال