۱۳۹۴ جمعه ۶ آذر - اِجُّمعَة ١٤ صفر ١٤٣٧
کوردانه
یک کُرد برنده جایزه نوبل شیمی شد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ پروفسور سنجر که بر روی چگونگی ترمیم DNA های آسیب دیده و نگهداری اطلاعات ژنتیکی تحقیق می کرد یکی از بزرگترین گام های موثر در درمان سرطان را برداشته و به همین دلیل لایق برنده جایزه نوبل 2015 شیمی دانسته شده است.
۱۳۹۴/۷/۱۸ :تاريخ

داستان راهپیمائی اعتراض آمیز علمای سقز علیه اسماعیل خان سمکو/عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ در سقز و زمان جنگ جهانی که قوای اسماعیل خان سمکو از ارومیه تا تکاب افشار پیشرفته بود. نخستین راه پیمائی اعتراض آمیز علما و اصناف و ریش سفیدان سقز به طول 36 کیلومتر از سقز به بوکان انجام شد.
۱۳۹۴/۷/۱۵ :تاريخ

«ایل بیگی جاف» پیش گویی گمنام اما بزرگتر از «نوستراداموس»
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ ایل بیگی جاف در پیش گویی هایش پیدایش نادر شاه افشار ، به قدرت رسیدن قاجاریان ،‌ پیدایش رژیم پهلوی و بسیاری وقایع دیگر را پیش بینی کرده است .
۱۳۹۴/۷/۱۱ :تاريخ

با حضور لطبف هلمت:
ترجمه ادبیات فارسی به كردی در تهران آسیب شناسی شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نشست بررسی و آسیب‌شناسی سه دهه ترجمه ادبیات انقلاب به زبان كُردی با حضور «لطف هلمت» شاعر کرد از کردستان عراق در تهران بگرزار شد.
۱۳۹۴/۷/۱ :تاريخ

به مناسبت در گذشت حوزنی موکریانی:
تنها ماموستا هژار برای حُزنی موکریانی گریه کرد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ "حسین حُزنی موکریانی" از روزنامه نگاران و تاریخ نویسان شاخص و پرکار کُرد است که جفا در حقش بخشی از سرنوشتش بوده است، چه آن هنگام که در حیات بود و چه الان که سالهاست از مرگش می گذرد و هنگامی که در بغداد فوت کرد تنها هژار در غم از دست دادن این بزرگمرد ادبیات کردی، گریه کرد.
۱۳۹۴/۶/۳۱ :تاريخ

موافقت فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تدریس زبان کردی در دانشگاه‌
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ فرهنگستان ربان و ادب فارسی با تدریس دو واحد «زبان و ادبیات کردی» در دانشگاه‌های استان کردستان موافقت کرد.
۱۳۹۴/۶/۲۵ :تاريخ

«هه‌لپه‌رکی»با نوای موسیقی موکریان به میلان ایتالیا می رود
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ گروه موسیقی منطقه موکریان عازم اکسپو میلان شدند تا آئین منطقه خود را در این صحنه بین‎المللی به اجرا درآورند.
۱۳۹۴/۶/۲۵ :تاريخ

بازآفرینی کلیله و دمنه در زبان کردی در گفتگو با دکتر شهباز محسنی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پس از زبان های سانسکریت، پهلوی، عربی، فارسی، انگلیسی، روسی، فرانسوی و آلمانی، این بار زمان آن رسیده بود که کلیله و دمنه به زبان کردی سخن بگویند. در همین راستا احمد قاضی با تلاش و استفاده از اندوخته های چندین ساله اش در زمینه ترجمه، کلیله و دمنه را به کردی نوشت. اما مرگ مجالی برای دیدن نشر کتابش نداد.
۱۳۹۴/۶/۱۷ :تاريخ

مرثیه شاعر کردستانی در رثای مرگ ئالان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان- بهزاد احمدی شاعر و روزنامه نگار کردستانی در رثای مرگ ئالان مرثیه زیر را سروده است.
۱۳۹۴/۶/۱۴ :تاريخ

مترجم بوکانی «سیر تطور زبان کُردی و مجموعه‌ زبان‌های ایرانی» را به فارسی ترجمه کرد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ مصطفی ایلخانی زاده» مترجم و نویسنده بوکانی، کتاب «سیر تطور زبان کُردی و مجموعه‌ زبان‌های ایرانی» را از زبان کُردی به زبان فارسی ترجمه کرد.
۱۳۹۴/۶/۱۲ :تاريخ

غارنورد کردستانی عمیق ترین غار جهان را پیمود
پایگاه خبری-تحلیلی زریان-هیوا احمدی غار نورد کردستانی در یک اقدامی بی نظیر توانست عمیق ترین غار جهان در کشور روسیه را پیمایش کند.
۱۳۹۴/۶/۱۲ :تاريخ

چاپ و انتشار ترجمه قرآن کريم به زبان کُردی کرمانجي در مشهد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نخستین ترجمه قرآن کریم به زبان کرمانجی ظهر دیروز در مسجد کرامت مشهد رونمایی شد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ :تاريخ

اثر نویسنده کُرد ۱۳ بار پرفروش ترین کتاب ایران شد+تصویر
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ کتاب«آخرین انار دنیا» به نویسندگی «بختیار علی» نویسنده کرد عراقی درمدت یکسال ۱۳ بار پرفروشترین کتاب کشور ایران شد.
۱۳۹۴/۶/۷ :تاريخ

گزیده ی اشعار شیرکو بی کس در تهران رونمایی شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان-عصر روزپنجشنبه 29 مرداد ماه،در محل جامعه کردهای مقیم مرکز،رونمایی از کتاب "پنجره ای رو به سپیده دم"گزیده اشعاری از شیرکو بیکس "امپراطور شعر جهان"با برگردانی از مترجم جوان کُرد "نیروان رضایی" و با حضور جمعی از هنرمندان،نویسندگان ،شاعران،مترجمان و دوستداران فرهنگ و ادب کُردستان برگزار شد.
۱۳۹۴/۶/۱ :تاريخ

راهیابی انیمیشن کارگردان مهابادی به دو فستیوال جهانی
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ انیمیشن «یه ک له هه زاران» ساخته‌ «باران محمد ریحانی» کارگردان مهابادی به بخش مسابقه‌ جشنواره فیلم‌های ایرانی در سانفرانسیسکو و جشنواره IN.S.A.N.E. animation film) ) سوئد راه یافت.
۱۳۹۴/۵/۲۹ :تاريخ

سایت رسمی جشنواره تئاتر کردی اغاز به کار کرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سایت رسمی جشنواره تئاتر کُردی سقز توسط فریدین ابوالمحمدی راه اندازی شد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ :تاريخ

فرمان ناصرالدین شاه برای بدنام کردن کُردها در نزد انگلیسی ها
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سلطان صاحبقران ناصرالدین شاه قاجار خطاب به فرزندش مسعود میرزای ظل السلطان دستور کتبی داده که موجبات آزار و اذیت جهانگردان و سیاحان بریتانیائی را فراهم آورده و چنان ترتیب کار را بدهد که این بدجنسی از سوی کُردها و لرها بوده است!!؟
۱۳۹۴/۵/۲۷ :تاريخ

ترجمه کردی بوستان سعدی منتشر شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ "میرگولانی ژین" ترجمه ای است بر بوستان اثر سعدی سیرازی از بزرگ ترین و مشهورترین شاعران ایران و پارسی گوی که توسط شاعر و نویسنده پرتلاش سقزی ماموستا عمر صالحی صاحب انجام گرفته است.
۱۳۹۴/۵/۲۷ :تاريخ

پراکندگی کُردها در قزوین
آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ قزوین یکی از استان های ایران است که کُردها در طول تاریخ در اثر تبعید و فشار به آنجا کوچانده شده اند.
۱۳۹۴/۵/۱۴ :تاريخ

دو سال بعد از وداع با امپراتور شعر:
به یاد «شیرکو بی کس» موسیقی بنوازید
آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ 13 مرداد سال 1392"شیرکو بی کس"، امپراتور شعر، برای همیشه با تخت امپراتوری خود در دنیای شعر خداحافظی کرد و وصیت کرد که در سوگش موسیقی بنوازند و پیکرش را در پارک آزادی شهر سلیمانیه به خاک بسپارند.
۱۳۹۴/۵/۱۳ :تاريخ
صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   سیاست   |   مشروح اخبار   |   جامعه   |   فرهنگ و هنر   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   ورزش   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال