۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت - اِلأِثنين ٦ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 فرهاد پیربال: تاریخ هنر نقاشی کوردستان را دگرگون می کنم

تابلوهایی که فرهاد پیربال خلق کردند از زنان حکایت دارد، خودش می گوید در تعدادی از تابلوهایش 8تا7 زن را با هم به تصویر کشیده است که هر کدام از این زنها هدف متفاوتی را دنبال می کند. بعضی اوقات این زنان در حال رقابت بایکدیگرند و یا از هم دیگر متنفرند در داخل تابلوهایم زنان را زشت نشان داده ام و ازشان متنفرم در بعضی از تابلوهایم زنان پاک و زیبا هستند.

فرهاد پیربال 20 فروردین امسال نخستین نمایشگاه  نقاشی را در تالار گالری شاندر (شانه ده ر) برگزار کرد، که در رسانه های اقلیم کوردستان عراق جنجال آفرین شد. این نمایشگاه یک هفته دایر بود و هنردوستان و مردم عادی را به سمت خود کشاند. هنرمند نقاش" دارا محمد" درباره نقاشی های فرهاد گفت: "من نمی توانم آن ها را درک کنم، اما من اسم مدرسه فرهادیسم را روی آن می گذارم."

فرهاد پیر بال گفته است در هنگام برگزاری اولین نمایشگاه، تصمیم گرفته بودم ارزش مادی هنر کوردی را افزایش دهم و قیمتهای مناسبی را برای تابلوها تعیین کنم. پیربال در نمایشگاه دوم خود تصمیمش را عملی کرد و نرخ ده هزار دلاری را برای تابلو های خود تعیین کرد. وی نمایشگاه دوم خود را 5 شهریور امسال در همان گالری برگزار کرد.

فرهاد پیربال می گوید" سیستم فکری آموزش هنر و تاریخ هنر طراحی را در کردستان ویردگرگون می کنم و احساس می کنم در این راه تنها خواهم بود، چرا که در کوردستان هیچ هنرمندی نیست مانند من فکر کند و برایش هنرش قیمت تعیین کند."

از زن متنفرم

در همه تابلوهای فرهاد پیربال زن حضور دارد. او می گوید" تابلوهایم را بدون هیچ گونه طرح ذهنی از قبل اماده شده، خلق کرده ام، زن های زیادی در تابلوهایم حضور دارند، این امر با احساساتم در  زمان کشیدن نقاشی ارتباط دارد نه با برنامه و طرح ذهنی از قبل اماده شده ، من در جواب روزنامه نگاری تحلیلی ارائه کرده ام که شاید به او دورغ گفته ام، نباید به اشخاصی که با روزنامه ها و تلویزیون صحبت می کند، اعتماد کنید؛ چون این اشخاص مواظب حرف هایشان هستند و به شما دروغ می گویند."

تحلیل فرهاد پیربال از حضور پر رنگ زنان در تابلوهایش آن گونه که خودش به ان اشاره می کند، این است که " تا به امروز آن زنی را که در ایدئولوژی و هنرم وجود دارد، پیدا نکرده ام،به هیمن دلیل است که در بیشتر تابلوهایم زنان را در حالتی از رقابت و تنفر به تصویر در آورده ام یعنی من از زن متنفرم، به این تحلیل باور نکنید شاید شما را گمراه کنم. "

آن گونه که فرهاد پیربال می گوید" افرادی از طریق تلفن و پیام کوتاه (SMS)تابلوهایش را مسخره می کنند، و به من می گویند تابوهایت را فروختی و ثروتمند شدی، هوای ما را هم داشته باش، فردی دیگر بر روی یکی از تابلوهایم نوشته 31 ئاب و در اینترنت آن را پخش کرده است، خودم را لایق ترحم نمی دانم که در میان چنین مردمی زندگی می کنم، خدا این ایمان را به من داده است تا بتوانم در میان این مردم به مانند یک مومن خودم را پاک نگاه دارم."

چهار تابلو با قیمت هزاران دلار به فروش رسیدند

تعداد زیادی از هنرمندان جهان به ویژه هنرمندان نقاشی با فقر زندگی را گذرانده اند، چون هیچ کس از آنهاتابلو نمی خرید، اما بعد از مرگشان تابلوهایشان با قیمت صدها هزار دلار به فروش می رسید، البته تعدادی از این هنرمندان زندگی مرفه ی داشتند و با پول فروش تابولهای خود ثروتمند شده اند.

فرهاد پیربال می گوید" این یک حقیقت است، اما این امر به شجاعت هنرمندان بستگی دارد و لازم است خود هنرمند روی آثارش قیمت بگذارد. دلیل اصلی که من این قیمت ها را برای تابلوهایم تعیین کرده ام، این است که ارزش هنر را افزایش دهم و دیگر هنرمندان از من پیروی کنند برای اینکه مرفه باشند."

فرهاد پیربال اعلام می کند که در اولین روز های این نمایشگاه چهار تابلو به فروش رسیدند که یکی از این چهار تابلو با قیمت 18000دلار توسط هنرمند " دشنی مراد" و یکی دیگر توسط " هلکوت زاهیر" به 34000 دلار خریداری شده اند، دو تابلوی دیگر یکی با 11 هزار دلار و دیگر 13 هزار دلار به فروش رسیدند.

اما تعدادی از هنرمندان و منتقدان هنر نقاشی معتقدند که فرهاد پیربال، قیمت زیادی را برای تابلوهای خود تعین کرده است، که این قیمت ها مناسب شرایط اقلیم کوردستان عراق نیست.

"رزگار فقه" استاد نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا هولیر (اربیل) می گوید: این قیمت ها خیلی زیاد هستند که فرهاد پیربال تعیین کرده است، تعداد کمی از مردم اقلیم کوردستان عراق حاضر هستند تابلو با این قیمت ها بخرند، به همین دلیل لازم است که قیمت ها پایین بیایند."

همچنین "طاریق کارزی" منتقد هنر نقاشی، در حالی که فرهاد پیربال را به عنوان هنرمندی نقاش قبول ندارد، می گوید: پیربال روشنفکر و نویسنده است، این امر انسان را وارد دنیای خلق کردن می کند، به خاطر وزنه ی سنگین روشنفکری که فرهاد پیربال دارد، به نوعی نماد تبدیل شده است، تابلوهای پیربال هیچ گونه اصول دانشگاهی در آن رعایت نشده است، می شود نوعی تحلیل روحی برای ان ارائه کرد و به نوعی با شخصیت دکتر فرهاد پیربال ارتباط داده شود، اما این امر نمی تواند مانع از آن شود که فرهاد پیربال نظر خود را در این زمینه ارائه نکند."

وی در ادامه گفت: " تابلو در کشور ما ارزش ندارد، برای همین است که قیمت هایی که فرهاد پیربال تعیین کرده است، زیاد است، باید هنر نقاشی در میان مردم جا بیافتد."

اما فرهادپیربال می گوید: لازم است هنرمند برای آثارش اگر ارزشمند استقیمت تعیین کند  اما اگر هنرمندان آثارشان را بی ارزش می دانند ،  مانند قبل روی آثارشان بنویسند 123 دلار و 75 سنت."

فرهاد پیربال می گوید : او برای هنرمندان راهکار قیمت گذاری آثار هنریشان را پیشنهاد کرده است اما هنرمندان چشم انتظار 3تا4 ملیون دیناری هستند که از وزارت فرهنگ(روشنفکری) دریافت می کنند و ادعا کنند که سیصدهزار دینار سود کرده اند.

  منبع؛ سایت روداونیت

ترجمه از کوردی به فارسی؛ آژانس خبری – تحلیلی زریان

 

تاريخ: ۱۳۹۱/۶/۲۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال