۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير - اِلأَحَّد ٩ ذو القعده ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
فرهاد تجری، نماینده سرپل ذهاب خبر داد:
 تداوم زندگی کانکسی

پایگاه خبری- تحلیلی زریان: حدود پنج ماه دیگر تا یکساله‌شدن زلزله مهیب کرمانشاه مانده است؛ زلزله‌زدگان فصل سرما را در کانکس و چادر گذراندند، حالا تابستان از راه رسیده است و گویا زندگی کانکسی همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش زریان، 21 آبان سال گذشته بود که زمین در استان کرمانشاه لرزید، خانه‌های زیادی ویران شدند و افراد زیادی هم زیر آوار ماندند و کشته شدند. حالا هفت ماه از آن روز گذشته است. زلزله‌زدگان فصل سرما را به سختی پشت سر گذاشتند؛ چرا‌که زلزله ابتدای فصل سرما بود و در ماه‌های سرد سال افراد زیادی زمستان خود را در چادر و کانکس گذراندند؛ تا جایی که بهمن سال گذشته فرهاد تجری، نماینده قصر‌شیرین، از زلزله‌زدگانی صحبت کرد که هنوز کانکس نداشتند. رقم هم کم نبود؛ حدود 40 درصد. حالا با آغاز فصل گرما، تجری به «شرق» می‌گوید: «الان دیگر در موارد خاصی، زلزله‌زدگان به کانکس نیاز دارند». نماینده قصرشیرین در توضیح این گفته خود افزود: «آنهایی که توانستند خانه‌ای تهیه کنند، زیر سقف رفته‌اند و بخشی هم چون چاره‌ای ندارند و خانه‌شان تخریب شده، فعلا در شرایط کانکس هستند و عمدتا کانکس تهیه کرده‌اند». او ادامه داد: «در موارد استثنا هم ازسوی خیرین پوشش داده شده‌اند».

او در زمستان گذشته با انتقاد از سیاست‌های بنیاد مسکن در تقسیم‌بندی برای اختصاص کانکس، این دسته‌بندی را این‌گونه توصیف کرده بود: «تعميري نوع ١، ٢، ٣» و «تخريبي نوع ١ و ٢» که کانکس‌ها فقط به «تخريبي نوع ١» داده شده و بقيه گروه‌ها از داشتن کانکس محروم‌اند و این باعث شده عده زيادي در زير چادرها مستقر باشند و در اين سرما کانکس به آنها تعلق نگيرد».

حالا تجری می‌گوید: «بخشی از کانکس‌هایی که خالی می‌شود، باعث ارزان‌شدن کانکس می‌شود یا اینکه افرادی که کانکس دارند و دیگر نیازی به آن ندارند، به افرادی که ندارند، اهدا می‌کنند». نماینده قصرشیرین در مجلس، با بیان اینکه وسایل سرمایشی مورد نیاز مردم است، درباره علت کندشدن ساخت‌و‌سازها گفت: «افزایش قیمت مصالح و آهن، فشار مضاعفی به مردم آورده که باید به مردم کمک شود». او ادامه داد: «در مقطعی هم نبود مصالح ساختمانی مثل سیمان، ماسه و آهن‌آلات و... در کار وقفه ایجاد کرد که با تدبیر مسئولان برطرف شد و الان روند ساخت‌وساز ادامه دارد». او در پاسخ به اینکه آیا همچنان کسانی هستند که هنوز ساکن چادر باشند، گفت: «بله، هنوز در مواردی هستند؛ اما فضا برای تحمل زیر چادر نیست». تجری اضافه کرد: «الان تقریبا می‌توانند کانکس تهیه کنند و با وسایل سرمایشی و کولر فضا را خنک کنند».

نماینده قصرشیرین با اشاره به ساخت‌وسازهایی که سپاه داشته است، گفت: «بخشی از این خانه‌ها با کمک خودشان (سپاه) ساخته شده و بخشی هم با کمک بسیج سازندگی و نیروهایی که به منطقه اعزام شدند». او درباره نوع کمک‌ها هم گفت: «خیلی از خدماتشان رایگان است و به موردش بستگی دارد». تجری ادامه داد: «خدمات خوبی در حوزه بسیج سازندگی صورت گرفته و حتی در اهدای کانکس‌ها از ظرفیت خیرین استفاده کردند. تعداد زیادی از نیروها و دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)، بسیج سازندگی و نیروهای کار مجانی و بخشی از مردم کمک کردند». او در ادامه به ساخت‌وسازهای دیگری هم اشاره کرد: «واحدهایی هم با هماهنگی بهزیستی و کمیته امداد بوده که بخشی از هزینه‌های آنها را تأمین کردند».

تجری به کمک‌ها و خدمات دولت هم اشاره کرد و گفت: «دولت کمک‌های خودش به‌صورت عمومی و کلی را دارد. دولت ساخت مسکن را برای آنها که تأمینی یا تخریبی هستند، طبق ضوابط انجام می‌دهد و پرداخت می‌کند». او ادامه داد: «فقط با توجه به افزایش قیمت‌ها ممکن است این کمک‌ها جوابگو نباشند، ولی بالاخره دولت در این حوزه خدمات مؤثری انجام داده است».

حدود پنج ماه دیگر تا یکساله‌شدن زلزله مهیب کرمانشاه مانده است؛ زلزله‌زدگان فصل سرما را در شرایط کانکس و چادر گذراندند و آن شرایط را تحمل کردند؛ برخی از آنها راهی مسکن‌های خود شدند و هنوز بخشی از آنها ساکن چادر و کانکس‌اند؛ شرایط چادر زیر آفتاب سوزان آن منطقه معلوم است و از سوی دیگر کانکس‌ها با جداره نازک، نه تاب‌و‌توان تحمل برابر سرما را داشتند و نه تحمل برابر گرما. کما اینکه در زمستان، مشکل فقط سرما بود اما تابستان علاوه بر گرما، فصل شیوع بیمار‌های واگیردار هم هست.

تاريخ: ۱۳۹۷/۴/۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال