۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد - اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
محمدهاوری توحیدی:
 روح بهاری استاد، یلدایی شد

* این یادداشت توسط محمدهاوری توحیدی، دکترای حقوق نوشته شده و در اختیار زریان قرار داده شده است.

یاد مردان بزرگ تا ابد بر تارک این مرز و بوم جاویدان خواهد ماند.
خبر درگذشت استاد دکتر محمد صالح ابراهیمی (شه پول) شخصیت برجسته علمی ، ادبی و فرهنگی مهابادی موجب تاثر و تالم‌ وافر گردید.

هر از گاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی، جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید.

روح پاک استاد دکتر محمد صالح ابراهیمی امروز شنبه 5 خرداد 1397 در سن 85 سالگی در یلدایی ابدی به آسمان عروج نمود ، از آستانه گذشت و به دیدار نور لایتناهی رفت. و به دعوت حق، لبیک گفت.

جامعه ادبی کشور امروز سوگوار اسوه اخلاق و دانشمند بزرگی است که عمر گران‌بهای خود را صرف تعلیم و تعلم فرزندان این سرزمین نمود و دست آوردهای علمی ارزشمندی را برای ادبیات کردستان به یادگار گذاشت.

زنده یاد جناب آقای دکتر محمد صالح ابراهیمی استاد پیشکسوت، به عنوان استادی دلسوز و دانشمندی توانمند خدمات برجسته ای به مردم کردستان ارائه و طی چند نسل شاگردان بی شماری را برای خدمت به ادبیات غنی و پربار ایران اسلامی وکردستان پرورش دادند.

اخلاق مداری، انسانیت و نوع دوستی در کنار تخصص و تبحری شایسته و کم‌نظیر در فن بیان، کلام، نویسندگی، ترجمه، نام و شخصیت مبرز استاد دکتر محمد صالح ابراهیمی را در تاریخ پرافتخار ادبی کردستان و تاریخ معاصر کشورمان ایران محبوب و جاودانه نمود.

یاد مردان بزرگی همچون زنده یاد دکتر محمد صالح ابراهیمی تا ابد بر تارک این مرز و بوم جاودان خواهد ماند و رهروان علم مشی این استاد ارزشمند را سرلوحه حرکت خود در مسیر خدمت صادقانه قرار خواهند داد.

دکتر محمد صالح ابراهیمی (شه پول) در تاریخ چهارم خرداد ماه‌ 1312 خورشیدی در شهر مهاباد دیده‌ بدنیا گشود. او از نوادگان ایل شوانکاره‌ است که‌ نزدیک به‌ صد و پنجاه‌ سال در جنوب کردستان حکومت کرده‌اند. او از همان اوان کودکی نزد پدرش ابراهیم به‌ فراگیری قرآن و ادبیات فارسی و عربی پرداخت. در سن هفت سالگی به‌ مدرسه‌ رفت و نزد برادرش سعید ابراهیمی و عمویش طه‌ به‌ فراگیری علوم عمومی پرداخت. استاد طه‌ موسس و بانی چندین مدرسه‌ در کردستان آن زمان می‌باشد.

ابراهیمی برای فراگیری علوم در نزد استادان بزرگ کردستان همچون استادان جسیم سعادتی، حاجی صالح رحیمی, افخمی زاده‌، علی ربانی، حاج بابا شیخ سیادت ، محمد ماورانی و فیلسوف نامدار استاد حسین مجدی به‌ آموختن پرداخت.

ابراهیمی از دهه‌ 50 میلادی به‌ سمت دبیری در مهاباد مشغول بود تا در سال 1961 میلادی به‌ تهران آمد و دوران تحصیلات دانشگاهی خود را در همان سال آغاز کرد. در سال 1965 میلادی به‌ اخذ مدرک لیسانس و در سال 1969 میلادی به‌ اخذ مدرک فوق لیسانس در ادبیات و الهیات اسلامی نائل شد. ایشان مدرک دکتری را در ادبیات عرب در سال‌های 1989 و 1992 دریافت نموند. او در این دوران شاگردی استادانی مانند آیت‌الله مطهری و آیت‌الله میرزا‌خلیل کمره‌ای را تجربه کرد. او در سالهای 1961 تا 1989 به‌ تدریس در دبیرستان‌های نامی تهران از آن جمله‌ دبیرستان البرز پرداختند.

از سال 1341 با رادیو کردی تهران همکاری داشته‌ و مقالات و گفتارهای زیادی را بصورت روزانه‌ در جنبه‌های فرهنگی و ادبی نوشته‌ است. در سال 1348 با همکاری پروفسور جمیل روژبیانی و سواره‌ ایلخانی زاده‌ ، انجمن زبان کردی را بنیاد نهادند.

از سالهای 1994 میلادی ایشان به‌ تدریس در دانشگاه تهران در قسمت حقوق قضائی و ادبیات عرب پرداختند. در سال 1981 به‌ صورت ماهانه‌ مجله‌ی بنام‌ گرشه‌ی کردستان در نه‌ شماره‌ چاپ کرد و بیشتر از 40 کتاب نوشته‌ و دارای دەها ترجمه و صدها مقاله می‌باشند، از آثار ایشان می توانیم به‌ ترجمه‌ قرآن کریم به‌ زبان کردی که‌ تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده‌ است اشاره کنیم.

دکتر ابراهیمی از بانیان و مؤسسان دو انجمن کردی می‌باشند و او سرپرست و مدیر انجمن زبان و فرهنگ و هنر کردی بودند ‌که در زمان حیات خویش توانستند بیشتر از صد سمینار برای شکوفایی فرهنگ و زبان کردی برپا نمایند. محمد‌صالح ابراهیمی در دوران فعالیت‌های فرهنگی در کنفرانس‌ها و سمینارهای داخلی و خارجی زیادی به‌عنوان محقق و سخنران شرکت داشتند.

با نهایت تأثر ضایعه‌ی درگذشت این اسوه اخلاق و دانشمند ممتاز و فرهیخته و دل آگاه و وارسته و معلم نامدار آداب و اخلاق حرفه ای را خدمت جامعه دانشگاهی و ادبی ایران و علی الخصوص مردم کردستان، ملت نخبه پرور، نجیب و شریف مهاباد و همچنین خانواده معزز ایشان، جامعه ادبی ایران و تمامی شاگردان آن استاد بزرگوار تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خداوند رحمان برای آن استاد فقید علوّ درجات و رحمت واسعه ی‌ الهی و برای بازماندگان گرانقدر و بستگان ارجمند، صبر و شکیبایی در تحمل این مصیبت را مسألت دارم.

تاريخ: ۱۳۹۷/۳/۷

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال