۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد - اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
آیا اهل سنت، کرسی‌ از دست رفته در هیأت رئیسه را بار دیگر به دست می‌آورد:
 جبران مافات یا پشت پا به فرصت دوباره

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ در آستانه‌ی انتخابات هیأت رئیسه مجلس، «زریان» به مرور تجربه ناکام کردهای اهل سنت در انتخابات سال گذشته پرداخته و از تلاش فراکسیون امید برای حضور نماینده‌ی اقلیت‌های مذهبی در ترکیب هیات رئیسه جدید خبر می‌دهد.
این هفته سومین دوره انتخابات هیأت‌رئیسه مجلس دهم برگزار می‌شود. در این مدت جریان‌های سیاسی درون مجلس در قالب فراکسیون‌های مختلف، مهمترین دستور کار جلسات خود را معطوف به این انتخابات می‌کنند. در این بین، سخنگوی فراکسیون امید هم از تشکیل مجمع عمومی این فراکسیون خبر داده است و گفته: «فراکسیون امید بر لزوم حضور یکی از نمایندگان زن و اقلیت‌های مذهبی در ترکیب هیأت‌رئیسه جدید مجلس تأکید دارد.»
این همان استراتژی است که نمایندگان فراکسیون امید از ابتدای مجلس دهم دنبال کرده‌اند و سال اول نیز موفق شدند قسیم عثمانی را به عنوان نماینده اهل سنت و فریده اولادقباد را به عنوان نماینده زنان بر جایگاه هیأت رئیسه بنشانند. راهبردی که سال بعد نیز در پی تکرار آن بودند اما علی‌رغم حمایت اصلاح‌طلبان به گفته نماینده تهران «تعدادی از نمایندگان فراکسیون‌های دیگر در دقیقه نود نقض عهد کردند» و نهایتا این دو کاندید فراکسیون امید، از رسیدن به هیأت رئیسه در سال دوم باز ماندند.
حالا در آستانه اجلاسیه سوم هرچند فعلا در مورد لیست فراکسیون امید برای هیأت رئیسه جمع‌بندی صورت نگرفته و محمدرضا عارف، رئیس این فراکسیون گفته هنوز با دیگر فراکسیون‌های مجلس رایزنی نشده است اما به نظر می‌رسد اگر اتفاق خاصی نیافتد این بار هم امیدی‌ها یک نماینده اهل سنت را برای کسب یکی از کرسی‌های هیأت رئیسه کاندیدا خواهند کرد.

 

تجربه ائتلاف بد

سال گذشته حذف قسیم عثمانی و فریده اولادقباد از هیأت رئیسه جنجال زیادی به همراه داشت. امیدی‌ها بدعهدی تعدادی از نمایندگان فراکسیون مستقلین را عامل حذف دو کاندیدای خود عنوان کردند. چراکه پیشتر بین فراکسیون‌های مختلف در مورد انتخاب اعضا توافق صورت گرفته بود اما با این اتفاق فراکسیون امید دو کرسی از 5 کرسی خود در هیأت رئیسه را از دست داد.

اولین واکنش را نایب رئیس فراکسیون امید در این‌باره داشت. محمدرضا تابش بعد از پایان جلسه در جمع خبرنگاران گفت: «ما لیستی تهیه کردیم و بر اساس قول‌هایی که به مردم دادیم حرمت قایل شدیم و یک نامزد از میان نمایندگان زن و یک نامزد نیز از اهل سنت معرفی کردیم ولی متأسفانه برخی از بداخلاقی‌ها در این راستا به وجود آمد.»

وی با بیان اینکه سه فراکسیون مجلس به ارایه لیست مشترک در خصوص اعضای هیات رئیسه مجلس اقدام کرده بودند، افزود: «قرار بود همه نمایندگان به این لیست مشترک رأی بدهند اما اینگونه نشد و برخی بدون هماهنگی قبلی اعلام کاندیداتوری کردند.»

یکی از تند و تیزترین انتقادها به نتیجه این انتخابات مربوط به رئیس فراکسیون زنان مجلس بود. پروانه سلحشوری با بیان اینکه عده‌ای از نمایندگان هویت خاصی ندارند و هر دفعه با یک عده می‌پرند خواستار آن شد که باید لیست کسانی که با امید بالا آمدند و به آن خیانت کردند، منتشر شود و شفاف‌سازی صورت گیرد.

اشاره وی به تعدادی از نمایندگان فراکسیون مستقلین بود. هرچه باشد بیشتر اعضای این فراکسیون در قالب لیست امید و با حمایت اصلاح طلبان وارد مجلس شده‌اند و طبیعی است که امیدی‌ها تلاش این افراد را برای حذف کاندیداهای خود برنمی‌تابند.


پای یک خودی در میان است

سلحشوری در همان گفت‌وگو از حضور همزمان رسول خضری نماینده پیرانشهر و محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان به عنوان کاندیدای هیأت رئیسه انتقاد کرد و گفت: این نشان می دهد که سیاست مجلس دهم این بود که اقلیت‌های مذهبی و زن را حذف کند ولی افتخار لیست امید این بود که هر زنان و هم اقلیت ها در لیست باشند.

البته در این میان یکی دو رسانه فارسی‌زبان خارج از کشور مدعی شدند که از سوی دفتر آیتالله مکارم شیرازی با علی لاریجانی تماس گرفته شده تا فریده اولادقباد و محمدقسیم عثمانی را از ترکیب هیئت رئیسه مجلس کنار گذارند. موضوعی که خیلی زود هم از جانب ریاست مجلس و هم نماینده بوکان تکذیب شد.

علاوه بر سلحشوری، نماینده مهاباد نیز معتقد بود شرکت همزمان دو کرد اهل سنت در انتخاب هیأت رئیسه مجلس منجر به رأی نیاوردن هر دو کاندیدا شده است.

جلال محمودزاده در گفت‌وگو با کردپرس اظهار کرد: «از سوی فراکسیون امید، قسیم عثمانی و از سوی فراکسیون مستقلین، رسول خضری به عنوان کاندیدای عضو ناظر مجلس معرفی شدند و کاندیدا شدن همزمان این دو نماینده باعث شد که رأی آنها در رأی‌گیری تقسیم شده و حدنصاب لازم را کسب نکنند.»

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر اما در برابر این انتقادات نظر دیگری داشت. رسول خضری گفت: «اینکه بیان می‌شود اگر در نهایت یک ‌نفر از کاندیداهای کرد اهل سنت در رقابت می‌مانند، رأی ها تقسیم نمی‌شد، درست نیست. می‌بایست اعضا به تعهدی که در سه فراکسیون اصلی داده بودند و قرار بود لیست فراکسیون‌ها مرجع حساب شود پایبند می‌ماندند تا مشکلی پیش نیاید و دو کاندید کرد اهل سنت هم ‌رای بیاورند.»

در میان این اظهار نظرها اما آب پاکی را یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب روی دست همه ریخت و با تایید گفته‌های سلحشوری و محمودزاده، نماینده پیرانشهر را عامل حذف تنها نماینده کرد اهل سنت از ترکیب هیأت رئیسه معرفی کرد و عنوان کرد که کاندیدا شدن خضری باعث تقسیم آرا شده است.

محمدعلی وکیلی که مسئول رایزنی با فراکسیون مستقلین در انتخابات هفته آینده مجلس است، همان زمان اظهارکرد: «دلیل اصلی عدم حضور محمدقسیم عثمانی در ترکیب هیأت رئیسه حضور رسول خضری دیگر نماینده اهل تسنن مجلس از فراکسیون مستقلین در انتخابات بود. از این رو نمایندگان مجلس در صحن با این موضوع همراهی نکردند و این سبب شد تا عثمانی آرای لازم برای حضور در ترکیب این دوره هیأت رئیسه مجلس را نتواند کسب کند.»

هرچه هست باید منتظر تغییر و تحولات در جریان انتخابات هیأت رئیسه این دوره باشیم. باید دید کردهای اهل سنت بار دیگر می‌توانند به یکی از کرسی‌های هیأت رئیسه دست یابند یا این بار هم بدعهدی فراکسیونی و رقابت‌ درون‌گروهی، آنها را از رسیدن به این کرسی محروم می‌کند؟

تاريخ: ۱۳۹۷/۳/۸

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال