۱۳۹۷ يکشنبه ۳۰ ارديبهشت - اِلأَحَّد ٥ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 تحلیل جامعه شناسانه فرماندار بوکان از دلیل محبوبیت آیت الله هاشمی رفسنجانی

پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ فرماندار شهرستان بوکان منصف بودن، میانه رو بودن، اعتدالگرابودن، میانه رو بودن را دلیل جایگاه مردم "آیت الله هاشمی رفسنجانی" در میان افکار عمومی دانست.

به گزارش خبرنگار زریان، "جمال خسروی" در مجلس ترحیم "آیت الله هاشمی رفسنجانی" که روز چهارشنبه (22دیماه) با حضور مسئولان و اقشار مختلف این شهرستان در مسجد بلال حبشی بوکان برگزار شد، درسخنانی ضمن اشاره به سوابق علمی مرحوم رفسنجانی گفت: شخصیتهای سیاسی را بر اساس اولین الگویی که در جوانی انتخاب می کنند می توان شناخت و اولین الگوی مرحوم رفسنجانی امیر کبیر است.

وی افزود: مرحوم هاشمی مجذوب چهره ضد استعماری و سیاست خارجی امیرکبیر بود و سیاست داخلی وی از چشمان تیزبین هاشمی پنهان نماند و وی نگاه ضد استعماری امیرکبیر را برجسته کرد واز نگاه اصلاح طلبی، تغییر خواهی و صلح دوستی امیرکبیر الهام گرفت.

خسروی زندگی سیاسی "آیت الله هاشمی رفسنجانی" را به آونگی تشبیه کرد و گفت: زندگی سیاسی هاشمی از توسعه سیاسی به سوی توسعه اقتصادی در حرکت بوده است و یکی از دغدغه های انقلاب اسلامی همین امر بوده است.

فرماندار بوکان در ادامه سخنان خود به ثبت خاطرات روزانه توسط  مرحوم هاشمی در قالب 23جلد کتاب اشاره و تصریح کرد:در حالی که ما به پنهان کاری و فرهنگ شفاهی علاقمند هستیم، مرحوم هاشمی تمامی مسائل روزانه را که اتفاق می افتاد شجاعانه و با صراحت لهجه به صورت روزانه ثبت می کرد تا آیندگان بدانند برای بهبود مسیر از کجا باید شروع کنند.

وی افزود: کمتر شخصیتی در جمهوری اسلامی ایران می توان پیدا کرد که مرگش تا این حد جناحهای مختلف و کنشگران سیاسی داخل و خارج را متوجه خود کرده باشد و این نشان می دهد که مرحوم هاشمی یک نخبه سیاسی با عیار بالا است که از یک خردورزی بی نظیر درسیاست بهره برده است.

وی تحلیل رسانه های معتبر دنیا از درگذشت مرحوم هاشمی را نشان از شخصیت فراجناحی وی دانست و با اشاره به حضور مردم در مراسم تشیع جنازه مرحوم هاشمی گفت: در چند روز گذشته دنیای واقعی بر خلاف یک دهه گذشته از دنیا مجازی پیشی گرفت و دنیای مجازی دنباله رو واقعیتی پرشور بود و مردم با عشق با این شخصیت ("آیت الله هاشمی رفسنجانی") وداع گفتند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه  پیام نور بوکان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: از روی اقبال مردم به یک شخصیت می توان دغدغه های مردم را فهمید و توجه عموم مردم به یک شخص نوعی فریاد کردن مطالبات در سکوت است.

وی برای محبوبیت و جایگاه "آیت الله هاشمی رفسنجانی"در میان مردم سه دلیل را مطرح کرد و گفت: مردم روش وی را می پسندند، چرا که اندیشه های متعالی اگر با روشهای متعادل همراه نشود به خشونت و حذف می انجامد.

این دانش آموخته جامعه شناسی در تشریح رویکرد مرحوم هاشمی گفت: هاشمی رویکردی مصلحت جویانه با نقشی متعادل کننده در ساختار سیاسی داشت. وی سیاست را هنرممکنات می دانست.وی عملگرای واقع بین بود که به واسطه هوش وفراستش نقش کلیدی در توازن قدرت داشت.

خسروی افزود: مردم میانجیگری منصف، میانه رو  و اعتدالگرا چون مرحوم هاشمی را می پسندند و میانه روها گاه مورد احجاف قرار می گیرند وگاها این افراد زندگی غمناک پیدا خواهند کرد ؛ هاشمی به عنوان مومن ترین و نزدیک ترین فرد به امام (ره) در برهه ای از انقلاب ضد انقلاب خوانده شد که ناشی از افکار افراطی عده ای بوده است.

وی در خصوص دلیل دوم محبوبیت هاشمی در میان مردم گفت: مردم از خامی، تعصب و بی خردی متنفر هستند و با زبان بی زبان اعلام می کنند که نیازمند انسانهای صلح طلب و میانه رو هستند، چرا که دنیای اطراف  را مشاهده می کنند که در افراطی گری می سوزد و مرحوم هاشمی مواجه ای منطقی و متعهدانه به مسائل داشت فارغ از تعصب و خامی.

خسروی در ادامه به تشریح دلیل سوم خود پرداخت و گفت: هاشمی محرم ترین یار امام و دوست، همراه و مشاور صمیمی مقام معظم رهبری و از مبارزین قابل احترام است چرا که مردم به شخصیتهایی علاقمند خواهند بود که از دوره های گذشته به پیگیری آرمانهای خود ورود پیدا کرده اند و در دهه چهل که سفره ای به نام انقلاب پهن نبود مرحوم هاشمی بیشترین شکنجه های را متحل شود.

وی ضمن اشاره به دوران سازندگی کشور بعد از جنگ تحمیلی با هدایت مرحوم هاشمی گفت: در دوران وی طبقه متوسط شکل گرفت و در حالی که تنها دو سال از تولد این طبقه می گذشت به علت تفریط با پدرخوانده خود تسویه حساب کردند و وی باز از اعتدال دور نشد.

فرماندار بوکان در پایان سخنان خود "آیت الله هاشمی رفسنجانی" را تداول مدنی قدرت در ایران دانست و گفت: مردم شیوه و رویکرد معتدل و عملگرایانه مرحوم هاشمی را می پسندند چون خواهان امنیت هستند ، و هاشمی تاریخ یک ملت است، شخصیتی تاریخ ساز که خود بخشی از تاریخ بود و خاورمیانه نیازمند هاشمی هاست./

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال