۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت - اِلأِثنين ٦ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 نگاهی انتقادی به فعالیتهای فرهنگی در بوکان/ رضا عباسی

این یادداشت به قلم "رضا عباسی" رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان نوشته شده و در اختیار زریان قرارگرفته است.

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ فرهنگ به مجموعه فنون، هنرها و ساخته های دست بشری و آثاری که فکر و رفتار انسان را نشان می دهد و به صورت یک نظام کامل و همه جانبه جلوه گر می شود تعریف می گردد. مطابق با این دیدگاه می توان گفت یکی از ویژگی های نوع انسان داشتن فرهنگ است که در هیچ اجتماع حیوانی نمی توان نظیر آن را ملاحظه کرد. متفکران مدرن جامعه شناسی معتقدند که به غیر از بعد انسان شناختی فرهنگ به عنوان شیوه زندگی، فرهنگ می تواند به معنای هنر هم باشد و بنا به نظر دانیل بل هنر می تواند موجب اتحاد و انسجام جامعه و یا موجب تفرقه در جامعه بشود.   روز پنجشنبه بیست و هفتم آبان ماه جلسه رونمایی از دو کتاب جومعه کان و مه رگه ژین در بوکان برگزار گردید که در این مراسم بریا کاکه سوری از ادبای نامی منطقه و خالق کتاب مه رگه ژین انتقاداتی در خصوص وضعیت فرهنگی شهرستان داشتند و از بوکان به عنوان «گورستان فرهنگ» یاد کرد که بازتاب وسیعی داشت. این موضوع اینجانب را واداشت نکاتی چند در تایید سخنان ایشان بیان نمایم:

1- تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری : چند سالی است تقریباً تمامی برنامه های فرهنگی و هنری شاخص شهرستان بوکان تعطیل شده اند و در معدود برنامه های اجرایی نیز شاهد سطح پایین کیفیت آنها هستیم. در سالهای گذشته برنامه های فرهنگی و هنری خوبی از جمله جشنواره سراسری کاریکاتور، جشنواره نرمه نای نوازی، شب شعر و داستان، جشنواره فیلم و عکس، جشنواره تئاتر شهرستانی، جشنواره نقاشی کودکان و ... برگزار می شد که هر کدام سهم قابل توجهی در بالندگی فرهنگی هنری مردم و پرورش استعدادهای جدید داشتند. متاسفانه در طول سه سال اخیر بنا به دلایل مختلف، ما شاهد افول و خاموشی تمامی فعالیتهای فرهنگی و هنری هستیم. بوکان در بین شهرهای منطقه به شهر داستان نویسان مشهور است که همه آنها محصول جلسات هفتگی انجمن ادبی بودند. انجمنی که امروز بدون هیچ دلیلی تعطیل شده است. جشنواره کاریکاتور بوکان بعد از برگزاری 9 دوره موفقیت آمیز که 5 دوره آن با گستره سراسری برگزار گردیده و به یکی از مهم ترین جشنواره های کشور تبدیل شده بود، هر ساله شاهد حضور مشهورترین کارتونیست های کشور و رقابت سخت آنها در این جشنواره بودیم اما از سال 92 تعطیل شد. جشنواره نرمه نای نوازی با حضور هنرآموزان و پیشکسوتان این هنر بومی و با هزینه خود هنرمندان برگزار می گردید ولی آن نیز تعطیل شد. روزگاری در بوکان چندین گروه نمایش مشغول کار بودند و هر سال جشنواره شهرستانی برگزار می گردید اما اکنون در سال یک اجرای خوب و حرفه ای هم نمی بینیم و کارگردانان با سابقه سرخورده شده اند.

2- مشکلات مدیریتی:  . آشفتگی کاملی در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد. هیات بازبینی آثار هنری با حضور هنرمندان پیشکسوت تشکیل می شود اما جایی دیگر خود بازبینی می کنند و مجوز صادر می کنند. برای اجرای یک برنامه فرهنگی و هنری ادعا می کنند سختی های زیادی وجود دارد زیرا کانال صحیح اجرای آن بسته شده و اداره متولی عملاً به حاشیه رانده شده و سایرین بدون داشتن تخصص اقدام به برگزاری و اجرای برنامه می نمایند.

مهد کودکها ، آموزشگاهای آزاد علمی و اشخاص مختلف در هر کوچه و خیابانی اقدام به برگزاری کلاسهای آموزش هنر (نقاشی، موسیقی و ..) می نمایند بدون اینکه صلاحیت علمی مدرسین آنها مورد تایید قرار بگیرد و این سوء مدیریت سبب سرخوردگی علاقمندان به هنر، هنرمندان و والدین شده و هر روز آمار هنرآموزان و علاقمندان به هنر کمتر می شود.

3- تقسیم بندی هنرمندان به خودی و غیر خودی. در حالی که مسئولین شهر ادعای فرهنگی بودن دارند و مدعی اند که چهره فرهنگی آنها غالب است اما در سال های اخیر حتی یک جلسه هم با هنرمندان واقعی و نامی شهر برگزار نشده و این هنرمندان به حاشیه رانده شده اند اما در عوض برای عده ای جوان خام و بی تجربه که هیچ گونه سوابق علمی و تجربی ندارند فقط بواسطه رانت هایی که دارند برای آنها جلسات متعدد با حضور ادارت مختلف تشکیل می شود و به طرق مختلف حمایتشان می کنند. آسیبهای حضور و حمایت از این افراد را در چند مورد دیدیم و در آینده نیز شاهد موارد بیشتری خواهیم بود که خود آنها جای بحث فراوان دارند.

البته بیان این موارد و بسیاری از موارد گفته نشده بدین معنی نیست که در گذشته ما مشکلات و کمبودهایی نداشته ایم بلکه اگر مقایسه ای بین حال و گذشته داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که علیرغم همه کمبودها و کاستی های سال های گذشته بوکان امروز به نسبت آن روزها واقعاً گورستان فرهنگ است.

تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال