۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت - اِلأِثنين ٦ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 مراسم گرامیداشت "ناصر حسنی"، روزنامه نگار بوکانی در سنندج برگزار شد + تصویر

مراسم یادبود ناصر حسنی از روزنامه‌نگاران کردستان ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه و مسئولان و هنرمندان و نویسندگان استان در سنندج برگزار شد.
به گزارش زریان به نقل از  کُردپرس، امروز پنج شنبه (21 دی ماه)  طی مراسمی با حضور گسترده اقشار مختلف مردم، نویسندگان، ادبا، هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای، نمایندگان مردم در مجلس و شورای شهر و تعداد زیادی از مسئولان و مدیران ادارات و سازمان های دولتی کردستان مجلس ختم و گرامیداشت نویسنده و روزنامه نگار کُرد مرحوم ناصر حسنی در مسجد ملاویسی شهر سنندج برگزار شد.
 
 برگزاری جشنواره ای در حوزه مطبوعات کُردی به نام مرحوم "ناصر حسنی"
 در ابتدای این مراسم مدیر مسئول هفته نامه سیروان ضمن تقدیر از حضور گسترده مردم در مراسم ختم و گرامیداشت آن زنده یاد و اظهار همدردی آنان بعد از در گذشت مرحوم ناصر حسنی اظهار داشت: مرحوم ناصر حسنی فعالیت رسانه ای خود را از سال 76 آغاز کرد و در این مدت سابقه حضور در رادیو کردی تهران، شبکه جهانی سحر، سردبیری بخش کُردی خبرگزاری بین المللی کُردپرس و همچنین سردبیری بخش کُردی هفته نامه سیروان را بر عهده داشته است.
مسعود احمدی افزود: آن مرحوم در کنار فعالیت های مطبوعاتی و رسانه ای خود نیز در حوزه ترجمه و همچنین دوبلاژ فیلم آثار متعددی از خود بر جای گذاشته است که ترجمه چند کتاب در عرصه فرهنگی و دوبله چند فیلم مانند فیلم " ماندلا " از جمله اقدامات دیگر وی می باشد.
احمدی گفت: تاثیرگذاری وی در عرصه روزنامه نگاری و رسانه ها و تلاش های صورت گرفته آن زنده یاد برای ارتقاء فرهنگ، ادب و زبان کُردی بر هیچ کسی پوشیده نیست و به همین دلیل باید از شخصیت های این چنین در جامعه بیش از گذشته تجلیل و تکریم شود.
مدیر مسئول هفته نامه سیروان خواستار برگزاری جشنواره ای در حوزه مطبوعات کُردی و یادواره به نام مرحوم ناصر حسنی در سنندج شد و اظهار داشت: ناصر حسنی همواره در زمان فعالیت های رسانه ای و مطبوعاتی خود تلاش زیادی برای ایجاد تحول در عرصه مطبوعات کُردی داشت و تلاش ها و کوشش های شبانه روزی زیادی را نیز در این حوزه انجام داد که توجه و تحقق این مهم به نام آن زنده یاد کمترین ادای تکلیف نسبت به خدمات ارزنده و ارزشمند وی می باشد.
 
 "ناصرحسنی"؛ چهره ماندگار فرهنگ و ادب کردستان
در ادامه این مراسم ماموستا محمد حسینی نیز در سخنانی به جایگاه و تاثیر ناصر حسنی در حوزه روزنامه نگاری کُردی و مرگ زود هنگام وی پرداخت و بیان داشت: مرگ حقیقتی انکار نشدنی است اما برخی افراد با مرگشان نمی میرند و فعالیت ها، آثار و خدمات مفیدشان به مردم و جامعه نام و یاد آنها را همیشه زنده نگه می دارد و از ثواب و اجر اخروی نیز بهره های فراوانی می برند که مرحوم حسنی از جمله این افراد نیکو و خوش نام و دلسوز قرار دارد.
حسینی افزود: مرحوم ناصر حسنی در زمان فعالیت های ادبی، فرهنگی، مطبوعاتی و رسانه ای خود اقدامات بسیار ارزنده و تاثیر گذاری را در این حوزه از خود بر جای گذاشت و خود را در زمره چهر های ماندگار فرهنگ و ادب این دیار قرار داد.
مدیر کل امور کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و مدیر مسئول هفته نامه نیشتمان نیز در این مراسم گرامیداشت با اشاره به خدمات قابل توجه، مفید و ارزشمند مرحوم ناصر حسنی در راستای توسعه زبان و اعتلای روزنامه نگاری کُردی در کردستان و سایر مناطق کردنشین کشور اظهار داشت: آن مرحوم در حوزه فعالیت های فرهنگی نیز مشارکت بسیار خوب و تاثیر گذاری داشت و در عرصه فعالیت های زبانی و روزنامه نگاری بسیار دقیق، ریزبین و متخصص بود و از چهر های با تجربه و دلسوز این حوزه بود.
 
"ناصر حسنی" برای اعتلای مطبوعات کردی تلاشها کرد
اسماعیل احمدی افزود: آن مرحوم علیرغم فعالیت بیش از یک دهه در عرصه مطبوعات کردی در ضمن رعایت ضوابط و قوانین از تمامی توان خود برای اعتلا این حوزه استفاده کرد و خوشبختانه در این راستا به دلیل اشرافیت هر چه تمام تر بر موضوع خالق آثار بسیار خوب و ارزشمندی است.
احمدی با بیان اینکه مرحوم حسنی بسیار انسان خودساخته و متکی به خود بود که برای رسیدن به این مهم با نهادینه کردن اصل قناعت در خود به معنی واقعی کلمه آزاد از همه تکلفات و دلبستگی های دنیوی که بسیاری از از آدم ها مبتلا به آن هستند، بود تصریح کرد: هیچ وقت با وجود نزدیکی فکری و اعتمادی که به هم داشتیم، تمنای مادی و یا خواسته ای که حکایت از تعلقات دنیوی باشد را مطرح نکرد و یا از کمبودهای مادی که در زندگی همه ما هست، نکته ای را ابراز نداشت. در عین حالی که یک آدم مدرن و امروزی بود، به خوبی قواعد زندگی امروزی را هم می فهمید و هم رعایت می کرد؛ اما اسیر حواشی دنیا نبود و در چنبره مشهورات زمانه گرفتار نشد.
مدیر مسئول هفته نامه نیشتمان اظهار داشت: نکته بسیار مهم دیگر در مورد مرحوم حسنی، نگاه وی به مسائل فرهنگی و سیاسی بود، ایشان به واسطه کار در سطوح مختلف رسانه ای و نیز آشنایی عمیق با تاریخ معاصر منطقه و نیز اشراف بی نظیر به فرهنگ و ادب کُردی، به سطح بسیار متعالی از تحلیل رسیده بود که حقیقتاً فراتر از فضای رسانه ای کردستان، جایگاه داشت.
احمدی ضمن تقدیر از حضور و استقبال قابل توجه اقشار مختلف مردم، هنرمندان، نویسندگان، فعالان فرهنگی و مطبوعاتی و مسئولان و مدیران ادارات کردستان به ویژه استاندار در این مراسم گفت: انتظار می رود که زمینه برای حمایت، توجه و تقویت فعالان عرصه های فرهنگی، هنری و به ویژه رسانه های گروهی در زمان حیات این عزیزان بیش از گذشته فراهم شود و شرایط بهتری را برای خدمات رسانی آنان به حوزه های مذکور مهیا کرد و از توان و ایده و نظر این بزرگواران در راستای ارتقاء فرهنگ و ادب و حوزه های مرتبط در کشور و به ویژه کردستان بیشتر بهره گرفت.
 
بزرگان را باید در زمان حیاتشان دریافت
در ادامه این مراسم یحیی صمدی نویسنده و روزنامه نگار کُردستانی با بیان اینکه بی شک یاد کردن از انسانهای دلسوز، فعال و بزرگ در هر جامعه ای همواره به مثابه چراغی فراروی انسانها در یافتن راه رستگاری خویش بوده است، اظهار داشت: خوشبختانه در میان آداب و رسوم کُردها و فرهنگ این ملت یاد کردن و گرامیداشت فرهیختگان، نویسندگان، هنرمندان و فعالان عرصه های مختلف جامعه یک فرهنگ و اصل ارزشمند است و این مهم ستودنی است، اما متاسفانه همین فرزانگان و عالمان و هنرمندان و خادمان مردم در طول حیات آنگونه که شایسته و بایسته است مورد احترام و عزت و حمایت قرار نمی گیرند و همواره با مظلومیت ها و طعنه های بیشمار و کم و کسری های زندگی عادی هم مواجه هستند و از ایده ها و افکار و عقاید و آثار آنان در زمان حیاتشان به مانند زمان بعد از مرگ استقبال نمی شود و این دردی شده که درمان و رفع آن سالهاست بی نتیجه مانده است.
صمدی افزود: باید گفت چه بسیار فرهیختگان، عالمان، دانشمندان، هنرمندان و نویسندگان بسیاری در جامعه ما عمری را صرف تحقیق، مطالعه، تدریس و خدمت کردند و عاقبت ساکت و آرام چهره در نقاب خاک فرو کشیدند بی آنکه جامعه آنها را بشناسد یا خدمات و تلاش هایشان را ارج نهد که ضروریست بیشتر به خود آئیم و قدر و منزلت فعالان عرصه های مختلف جامعه و خادمان مردم را در حوزه های علمی، هنری، فرهنگی، صنعتی، ورزشی و دیگر بخش ها را بیش از پیش بدانیم و در زمان حیاتشان ضمن تجلیل و تکریم از آثار و دست آورد هایشان بیشتر و بهتر بهره بگیریم.
 
 مرگ "ناصر حسنی"؛ ضایعه ای ناگوار برای مطبوعات کردستان
خبرنگار و گزارشگر خبرگزاری بین المللی کُردپرس با بیان اینکه ما بدون فرزانگان و فرهیختگان و شاعران و فعالان حوزه فرهنگ و رسانه هویتمان را از دست می دهیم تصریح کرد: ضروری تر از گذشته لازم است فرهنگ و فرهنگ پروران و فرهنگ نویسان و فرهیختگان و خادمان این دیار را در حوزه های مختلف دوست بداریم و آنها را حمایت کنیم.
صمدی در پایان ضمن اشاره به ابعاد شخصیتی زنده یاد ناصر حسنی یک قطعه شعر را در رثای وی قرائت کرد و سپس ملا احمد نظیری از نویسندگان کردستان نیز به بیان ویژگی های شخصیتی مرحوم ناصر حسنی پرداخت و مردم و به ویژه مسؤلان را به حمایت و پشتیبانی بیشتر از فعالان حوزه فرهنگ، ادب، هنر و مطبوعات دعوت کرد.
نظیری گفت: کاک ناصر در زمان فعالیت های مطبوعاتی و رسانه ای خود خدمات شایان و ارزنده ای در حوزه زبان و ادب کُردی ارائه کرد و بدون شک درگذشت این مرحوم در سن جوانی ضایعه ای ناگوار برای مطبوعات کردستان به ویژه حوزه زبان و ادب کُردی بود.
گفتنی است تلاوت آیاتی از کلام الله مجید از سوی قاریان خوش لحن و ممتاز کردستانی در میان سخنرانی ها حلاوت معنوی خاصی به مراسم بخشید.
در پایان همکاران مرحوم ناصر حسنی در هفته نامه سیروان و تعداد زیادی از خبرنگاران و فعالان رسانه ای و مطبوعاتی به همراه خانواده آن مرحوم در محل کارش حضور یافتند و با اهداء و تقدیم دسته های گل یاد و نام و خدماتش را گرامی داشتند.
این مراسم به همت خانواده آن مرحوم، هفته نامه سیروان و با همکاری و مشارکت جمعی از خبرگزاری ها و نشریات کردستان و تعداد زیادی از فعالان مطبوعاتی و رسانه ای استان برگزار شد.
 اکثریت فعالان فرهنگی، هنری، اجتماعی، مطبوعاتی، مدنی، ورزشی و مدیران استانی و شهرستانی ادارات و نهادهای مختلف با حضور در این مراسم با خانواده آن مرحوم و جامعه مطبوعاتی کردستان ابراز هم دردی کردند.
بعد از ظهر  شنبه ی هفته گذشته( 16 دی ماه ) ناصر حسنی نویسنده و روزنامه نگار کردستانی در محل کارش در دفتر هفته نامه سیروان ناگهان دچار ایست قلبی می شود و با وجود انتقال سریع وی توسط همکارانش به بیمارستان توحید سنندج بلافاصله دار فانی را وداع می گوید.
پیکر زنده یاد ناصر حسنی، ادیب، روزنامه نگار و نویسنده جوان و فعال  کُرد صبح روز یکشنبه 17 دی ماه 91 با حضور جمعی از هنرمندان و اقشار مختلف مردم بوکان و تعداد زیادی از همکاران و خبرنگاران و نویسندگان کردستانی که از سنندج به بوکان رفته بودند در آرامستان این شهر تشییع و به خاک سپرده شد و خبرنگاران، همکاران و خانواده و دیگر بستگانش برای آخرین بار با وی وداع کردند و قلب مریضش در قبرستان بوکان، این دیار هنرمندان و فرهیختگان کُرد برای همیشه آرام گرفت.
 
عکس از خبرگزاری مهر